POKA-YOKE

On kwiecień 16, 2015, Posted by , With Możliwość komentowania POKA-YOKE została wyłączona

To metoda zapobiegania błędom. Twórcą był japoński inżynier Shigeo Shingo. Rozwiązania zawarte w tej metodzie zabezpieczają przed pomyłką. W codziennym życiu takich rozwiązań jest wiele, np.: podczas jazdy samochodem, odgrzewania jedzenia w kuchence mikrofalowej lub podłączania ładowarki do gniazdka elektrycznego.

Proces kliniczny a ryzyko

Szpitale, w których każdy proces kliniczny jest obciążony pewnym ryzykiem popełnienia błędu, poszukują rozwiązań nowoczesnych i skutecznych. Poka-yoke w procesach klinicznych jest bardzo użyteczną metodą, która może zapobiegać powstawaniu pomyłek, błędów medycznych czy zdarzeń niepożądanych. Pacjent korzystający z usług medycznych oczekuje by proces przebiegał sprawnie, możliwie szybko i bez komplikacji. Wysoki poziom bezpieczeństwa nie zależy tylko od wykwalifikowanego i doświadczonego personelu medycznego lecz również od niezbędnej infrastruktury, która zaprojektowana w sposób zapobiegania błędom zwiększa wymagany poziom bezpieczeństwa.

Powtarzane czynności usypiają czujność

Częste powtarzanie tych samych, podobnych czynności usypia czujność pracownika. Rutyna może być potencjalną przyczyną błędu, dlatego ważne jest umiejętne zaprojektowanie sprzętu,  by personel mógł wykorzystać czas na pracę z wartością dodaną przy pacjencie, niż zastanawiać się jak podłączyć urządzenie. Skuteczne rozwiązanie poka-yoke nie powinno doprowadzić do wykonania nieprawidłowej czynności. Rozwiązania poka-yoke dzielą się na dwa rodzaje:

Gdzie znajdziemy Poka-yoke

Sprzęt medyczny, urządzenia i procesy kliniczne z zastosowaniem poka-yoke zabezpieczają przed:

  • niezgodnym podłączeniem urządzeń medycznych
  • wykonywaniem niezgodnych czynności w kolejnych etapach procesu
  • pominięciem czynności w procesie klinicznym lub jego realizacją w nieodpowiedniej kolejności

Przykłady POKA-YOKE w urządzeniach medycznych:

te informacje opublikujemy już wkrótce…

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o rozwiązaniach poka-yoke w szpitalach napisz do nas lub skorzystaj z naszej oferty!

Comments are closed.